"Plavu, plaveš, plaveme"

9.4.2018 | 12:00 | Zš Milénova

 

BRNĚNSKÝ ROK SPORTU ODSTARTOVAL VELKOLEPĚ

Připomenout významné osmičkové události ve stoleté historii brněnského sportu a také životní příběhy letošních jubilujících osobností, které se zapsaly do sportovní síně slávy našeho města. To je jeden z cílů Brněnského roku sportu, který po úvodní prezentaci na radničním brífinku 3. dubna ostře odstartoval o týden později.

Slavnostní zahájení se uskutečnilo v pondělí 9. dubna u historicky prvního školního bazénu, který byl v Brně zprovozněn. Stalo se tak před padesáti lety v dnešní základní škole v Milénově ulici. A protože i toto výročí je součástí celoroční aktivity, kterou pořadatelé z Městského sportovního klubu nazvali Brněnský rok sportu, začínalo se právě tam. 

Druhý z důvodů pro volbu právě tohoto místa a další z cílů celoročního projektu – motivovat prostřednictvím historických událostí a jubilujících osobností ke sportování především děti a mládež, odhalilo úvodní představení hostů. Byli jimi gymnastická olympijská vítězka z Londýna 1948, letos devadesátiletá Věra Růžičková, zakladatel brněnské cyklistické Dukly a také olympionik, letos pětaosmdesátiletý František Jursa, náš historicky první olympijský vítěz v cyklistice z Tokia 1964 Jiří Daler a mistryně světa v trojskoku a čtyřnásobná olympionička Šárka Kašpárková. Vzhledem k datu zahájení a motivaci dětí to byl ale především Vítězslav Svozil.  

Pan Vítězslav Svozil je jediný Čechoslovák, který vytvořil světový plavecký rekord – 1. května 1957 na 100m prsa časem 1:12,7 sec. – a právě v pondělí 9. dubna 2018 měl úctyhodných 85 roků.  A protože přijal pozvání „zazávodit si“ s žáky školy v „jubilujícím“ bazénu a zahájit tak Brněnský rok sportu právě v den svých pětaosmdesátin, byly do dvou štafet soutěžících s panem Svozilem vybrány děti tak, aby jejich věk dával dohromady u každé štafety oněch symbolických 85 roků. Z Brna do Piešťan, kde pan Svozil světový rekord vytvořil, je to rovných 150 kilometrů, a tak se ještě plavalo i symbolických 150 metrů. I start samotného závodu dětí s pětaosmdesátiletým veteránem byl netradiční – výbuchy zátek z dětského šampaňského, se kterým si pak po doplavání připili. Tak odstartoval BRNĚNSKÝ ROK SPORTU 2018

Bezprostředně po závodech obdrželi všichni plavci – jako vůbec první účastníci Brněnského roku sportu – medaili s letopočtem a logem projektu. Panu Svozilovi ji předala Věra Růžičková a dětem první náměstek primátora Petr Hladík a místostarostka MČ Brno-sever Miriam Kolářová, kteří byli dokladem toho, že Brněnský rok sportu bude mít i osobní podporu vedení města a jeho jednotlivých městských částí. Po předání dárků panu Svozilovi a společně zazpívané zdravici se všichni od bazénu odebrali do školní tělocvičny, kde již na jubilanta, další čtyři přítomné olympioniky a zástupce města a obce čekali další žáci školy. 

Zajímavá a srdečná beseda pak ukázala, že děti, pokud jsou vhodně motivovány osobním příkladem, mohou mít zájem nejen o aktivní sportování, což se projevilo v bazénu školy, ale že motivací pro ně může být i citlivé osobní zprostředkování historie sportu a životní příběhy těch, kteří se do sportovní síně slávy již zapsali. 

Důstojnou tečkou za startovním dnem Brněnského roku sportu byla návštěva náměstka Petra Hladíka a místostarostky Miriam Kolářové v Domově pro seniory v Okružní ulici, kde pozdravili jedenáctinásobného mistra republiky v hokeji, legendárního obránce Komety Františka Mašlaně, který měl v únoru 85 roků, a našeho jediného žijícího mistra Evropy v košíkové Ivo Mrázka, který se narodil před dvaadevadesáti lety. Brněnský rok sportu odstartoval velkolepě! Věřme, že stejně tak dorazí k cíli!

zpět na akce

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací