Brněnský rok sportu 2020 konečně odstartoval

07. 08. 2020

V historickém depu starého Masarykova okruhu v Bosonohách, kterému brněnští stavbaři, graffiti umělci a další nadšenci dali vytvořením téměř třiceti obrazů z devadesátileté historie okruhu novou tvář, odstartoval ve čtvrtek 6. srpna ve 14 hodin podle dlouhodobého plánu Brněnský rok sportu. A doslova.

Za účasti primátorky statutárního města Brna Markéty Vaňkové, radního pro sport Jaroslava Suchého, starostek Jany Drápalové z Nového Lískovce, Miluše Červené z Popůvek, Markéty Bobšíkové z Troubska, starosty Víta Berana ze Žebětína a místostarosty Bosonoh Miloslava Dočekala, tedy obcí, kudy trať historického okruhu vedla, se po československé hymně, která připomněla oběti a legendy okruhu, odstartovalo. S medailí Brněnský rok sportu 2020 na krku, kterou obdržel společně s výše jmenovanými od primátorky Markéty Vaňkové a radního Jaroslava Suchého, přivezl do depa desetinásobný motoristický mistr Československa Peter Baláž  letce a motoristu generála Emila Bočka.  

Na sajdě z roku 1929 zastavili přímo u  šestnácti panelů, které pod názvem MASARYKŮV OKRUH, LEGENDA mapují slavnou historii okruhu a které pro slavnostní start Brněnského roku sportu umístili pořadatelů přímo ve starém depu. V místech, kde se historie Masarykova okruhu začala psát a bez níž by dozajista nebyla ani letošní Grand prix, se tyto panely, které budou od září cestovat po Brně a Jihomoravském kraji, „pokřtily“ čoudem ze sajdy a dalších historických mašin. První start motorek v neděli 10. září 1950 a neděle 25. července 1965, kdy se na Masarykově okruhu poprvé jelo mistrovství světa motocyklů,  i další události a osobnosti mající vtah k historické trati, se připomenuly nanejvýš důstojně.  Poděkování za to patří samozřejmě i autorce a spoluautorům panelů Sylvii Zouharové Dykové z Technického Muzea v Brně, Karlu Kupkovi z Československého automobilového klubu pro Moravu a Slezsko a novináři Jiřímu Smetanovi. Ten také v rámci akce provedl přítomné zájemce o motoristickou i brněnskou historii „nasprejovaným“ depem se zastávkou u každého z obrazů a slíbil, že svůj odborný, ale zároveň poutavý výklad, brzy přetaví i v elektronickou aplikaci. Prosluněné odpoledne zpříjemnili také cimbalistka Broňka Schoříková a zpěvák Jiří Helán. Zajímavé byly i soutěže, které kupříkladu připomenuly i Karla Divíška, narozeného 6. srpna 1902, tedy přesně 118 let ode dne konání akce Masarykův okruh legenda. Karel Divíšek, zvaný Tunál, byl všestrannou brněnskou osobností a v neděli 28. září 1930 při prvním historickém závodě automobilů na Masarykově okruhu skončil ve slabší kategorii na 3. místě.

Brněnský rok sportu 2020, celoroční projekt Městského sportovního klubu Brno, který s podporou statutárního města Brna připomíná významná brněnská sportovní výročí a jubilující osobnosti, pokračuje v sobotu 5. září od 13 hodin u myslivecké chaty v Bosonohách  jubilejním X. ročníkem Milčova kolečka. Této benefiční cyklistické akce se pravidelně zúčastňuje i náš paralympionik Ivo Koblasa, který ve čtvrtek 6. srpna doprovodil  svého dědečka Emila Bočka. Brněnský rok sportu 2020 se do „starého depa s novou tváří“ vrátí ještě  v neděli 6. září, kdy se  uskuteční IV. Československé všecyklistické hry a v neděli 27. září, v předvečer 90. výročí prvního startu automobilů. Ještě před tím se v sobotu 12. září koná pod záštitou Bolka Polívky od 10 hodin v hale Morenda na Vídeňské ulici první ročník Memoriálu Ády Pospíšila. 

Vladimír Koudelka

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací