Brněnský rok sportu - úvod

06. 04. 2018

V pondělí 9. dubna odstartuje s finanční podporou statutárního města Brna zajímavý projekt, který jsme nazvali příznačně BRNĚNSKÝ ROK SPORTU. Letošní rok je totiž nejen rokem stého výročí vzniku Československa, ale i rokem dalších významných výročí. Některá z těch sportovních a se sportem souvisejících chceme v Brně připomínat právě pod názvem Brněnský rok sportu. A budou to nejen výročí „osmičková“, i když ta budou mít pochopitelně většinu.

Připomeneme si třeba rok 1928, kdy pro Československo získal historicky druhou zlatou olympijskou medaili člen Sokola Brno I, gymnasta Ladislav Vácha. Bylo to na olympiádě v Amsterodamu v době, kdy se v Brně narodila pozdější olympijská vítězka z Londýna 1948, letos devadesátiletá Věra Růžičková. U příležitosti 20.  výročí vzniku republiky se v roce 1938 uskutečnily v Brně I. československé všecyklistické hry a na počet tohoto osmdesátiletého výročí se opět v Brně uskuteční ve dnech 8. - 10. června II. československé všecyklistické hry.

Rok 1948 je kupříkladu rokem prvního startu legendárního Závodu míru, v roce 1958 se jely v Brně poprvé na Masarykově okruhu závody sajdkár a před půlstoletím byl v dnešní škole v Milénově ulici otevřen první brněnský školní bazén. V roce 1978 získali pánové Kroupa, Jarůšek, Václavíček, Hron a spol. pod vedením trenéra Josefa Masopusta pro Brno první a bohužel i poslední titul mistrů republiky, v roce 1988 získali svůj poslední dvacátý titul mistrů světa v kolové bratři Jindřich a Jan Pospíšilovi a tak bychom mohli pokračovat.

Proč jsme ale začali právě 9. dubna? Mohli jsme začít již zkraje roku, v lednu, kdy měl osmdesát Jozef Golonka, který část svého sportovního života spojil s Brnem, nebo v únoru, kdy svoje jubilea slavili další vynikající hokejista, jedenáctinásobný mistr republiky František Mašláň, nebo mnohonásobný cyklistický mistr Ferdinand Duchoň anebo generál Emil Boček, rodák z Tuřan, který je stále velkým vyznavačem motorismu.  Rozhodli jsme se ale pro duben, neboť právě toho 9. dubna oslavil  pětaosmdesát jediný borec v naší sportovní historii, který vytvořil světový plavecký rekord. Jmenuje se Vítězslav Svozil a při vší úctě ke všem jmenovaným borcům, se stále aktivně věnuje svému sportu a sbírá dokonce medaile. První náměstek primátora statutárního města Brna Petr Hladík k tomu říká:

Jsem rád, že budeme koncepčně připomínat nejen významná brněnská sportovní výročí, z nichž mnohá jsou i významnými výročími celostátními. Raduji se také z toho, že se projektu budou aktivně účastnit i ti, jejichž jména zůstávají v některých případech ukryta už jen v historických přehledech a síních slávy našeho sportu. A přitom jsou stále aktivní a svým přístupem k životu mohou být příkladem a motivací nejen pro nejmladší brněnskou generaci.“ 

Vladimír Koudelka

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací