Cvičím, cvičíš, cvičíme, sportujeme 2019

22. 03. 2019

Cvičím, cvičíš, cvičíme... sportujeme!

Brněnský rok sportu 2019 pokračoval ve čtvrtek 21. března v prostorách Sokola Brno I akcí Cvičím, cvičíš, cvičíme, sportujeme. Po zahájení hymnou České republiky jsme si u pietního místa přesně v den 120. výročí narození brněnského rodáka Ladislava Váchy připomenuli s Janem Krnáčem osud jeho prastrýce, zemřelého na následky mučení v Kounicových kolejích v roce 1943. Ladislav Vácha je držitelem naší historicky druhé zlaté olympijské medaile.

Získal ji v Amsterodamu 1928 za cvičení na bradlech, ale mnohé z přítomných překvapilo, že s bronzovou medailí za šplh stál už na stupních vítězů v Paříži 1924. V dnes již neexistující olympijské disciplíně šplhu na laně zvítězil tehdy dalších člen Sokola Brno I Bedřich Šupčík, který se tak stal před pětadevadesáti lety naším historicky prvním olympijským vítězem. Jan Krnáč také předal k užití pro výstavu BRANKY BODY BRNO medailon s otiskem kulky, která Ladislava Váchu zasáhla během I. světové války. První náměstek primátorky Brna Petr Hladík pak ocenil Jana Krnáče pamětní medailí Brněnský rok sportu 2019.

V den slavného Váchova vítězství na olympiádě v Amsterodamu se v Brně narodila Věra Růžičková, gymnastická olympijská vítězka z Londýna 1948. Její syn Vilém Růžička, rovněž úspěšný gymnasta, při následném slavnostním aktu předal do rukou Petra Hladíka zlatou olympijskou medaili své maminky, která zemřela v devadesáti letech v listopadu loňského roku. Zlatou olympijskou medaili a státní vyznamenání Medaili Za zásluhy I. stupně poskytla rodina Věry Růžičkové pro připravovanou výstavu BRANKY BODY BRNO, a proto ji od Petra Hladíka převzal náměstek ředitele Muzea města Brna Petr Vachůt, kurátor výstavy, která bude na hradě Špilberk k vidění od 16. května do konce roku. Brněnský radní pro sport Jaroslav Suchý pak poděkoval Vilému Růžičkovi a ocenil ho rovněž pamětní medailí Brněnský roku sportu. Při této příležitosti bylo připomenuto i přátelství Věry Růžičkové s Věrou Čáslavskou a poslední veřejné vystoupení olympijské vítězky z Londýna při loňské výstavě v rámci festivalu RE:PUBLIKA 1918-2018, která byla připravena právě ve spolupráci s Nadačním fondem VĚRA ČÁSLAVSKÁ.  

Druhé akce Brněnského roku sportu 2019 se krom výše jmenovaných zúčastnily i sportovní legendy a osobnosti Jiří Daler, František Jursa, Zdeněk Růžička, Miroslav Černohlávek, Božetěch Kostelka, Adolfína Tačová, sestry Machatovy – Hana Bubníková a Jiřina Langová, Iva Zajíčková a další příznivci brněnského sportu, z nichž někteří se se vzpomínkou na Věru Růžičkovou s její zlatou olympijskou medailí i vyfotili.

Slavnostnímu aktu byli přítomni také místopředseda pořádajícího Městského sportovního klubu Pavel Blaha, děkan fakulty Sportovních studií MU Martin Zvonař, marketingový ředitel společnosti Starez-Sport Jakub Koudelka a v neposlední řadě také předseda České unie sportu Miroslav Jansta, který ocenil myšlenku i realizaci Brněnského roku sportu, jehož cílem je rovněž motivace k aktivnímu sportování. Tuto prioritu ojedinělého brněnského projektu dosvědčily svým vystoupením v Dětském centru mladé naděje brněnské gymnastiky, které hostům představil starosta Sokola Brno I Martin Vlk. Samozřejmě, že i cvičícím dětem a panu starostovi patří dík za povedenou akci.

Vladimír Koudelka

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací