Cyklistický víkend, Kolečko a Hry

07. 09. 2020

Vítěz Závodu míru z roku 1964 Jan Smolík přivezl po startu v Žebětíně a projetí Masarykova okruhu balík účastníků IV. československých všecyklistických her, které se v Brně konaly ve dnech 5. a 6. září, do areálu myslivecké chaty v Bosonohách, Všichni zde byli hosty X. ročníku Milčova kolečka, které se letos konalo v náhradním termínu v sobotu 5. září a po náhradní trase Bosonožského sudovalu. Začalo se  "horskou prémií na kolečku do kopečku" závodem dětí a vítězové obdrželi tradičně z rukou Jiřího Dalera „zlaté“ čokoládové medaile. A pak už závodili velcí. Velmi dobře si na trati vedli starší syn Miloše Hrazdíry Milan s číslem 1, letos v květnu osmdesátiletý Jiří Dohnal s číslem 3, Rudolf Labus, který měl dvojčíslí končící rokem jeho narození, Jan Smolík a další bývalí českoslovenští reprezentanti. Závodily i ženy a posledním v seniorském "klání" byl se startovním číslem 75 mladší syn Miloše Hrazdíry Michal. Všem ale vypálil rybník devětaosmdesátiletý Gustav Adolf Schur, jehož výkon ocenil i legendární trenér Kamil Haťapka. Populární Teve  proto jako první dostal z rukou mladšího kolegy Jana Smolíka pamětní medaile  Milčovo kolečko 2020 a Brněnský rok sportu 2020, kterými pak sám dekoroval letošní osmdesátníky Jiřího Dalera, Jiřího Dohnala, Jiřího Pecku a prvního Krále československé cyklistiky z roku 1965 Pavla Doležela. Obdrželi je i ostatní úspěšní účastníci jubilejního Milčova kolečka a současný šéf brněnské Dukly Svaťa Buchta se jako člen vítězné čtveřice z mistrovství světa v roce 1986 radoval dokonce ze čtyř zlatých:-). Hrála k tomu kapela Jiřího Helána, tančila Iva Zajíčková, zpíval jednadevadesátiletý zasloužilý brněnský trenér Miroslav Černohlávek a pochutnávalo se na bosonožském ovocném koláči. Bratr Miloše Hrazdíry Jiří přivezl nový vzorek Hrazdírovy slivovice, která hrála důležitou roli na závěr jubilejního Milčova kolečka. Na tradiční trase této cyklistické benefice se zasadila Milčova švestka a bratři Milan a Michal Hrazdírovi odhalili fotkou z prvního ročníku, na které jsou s dcerou Vlastimila Moravce Evou, pamětní destičku na počest svého táty. A ke slovu přišla i ta slivovice. Baly to ovšem jiná, než kamarádi Milča Hrazdíra a Vlasta Moravec pálili v Hoštické ulici nedaleko od této zasazené švestky... 

V sobotu večer pokračovaly IV. československé všecyklistické hry v Žebětínském dvoře slavnostním dekorováním zasloužilých cyklistických osobností a program byl i v neděli 6. září.  Gustav Adolf Schur a nejstarší účastník obou víkendových cyklistických akcí, šestnáctý z prvního Závodu míru v roce1948, šestadevadesátiletý Vlastimil Bartoš odhalili "ve starém depu s novou tváří" druhou pamětní desku cyklistického víkendu. Závěr IV. československých všecyklistických her patřil v Kohoutovicích poctě tragicky zahynulému vítězi Závodu míru z roku 1972 Vlastimilu Moravcovi. Celoroční projekt BRNĚNSKÝ ROK SPORTU, který připomíná sportovní výročí a jubilea a jehož jsou od roku 2018 MILČOVO KOLEČKO A ČESKOSLOVESKÉ VŠECYKLISTICKÉ HRY součástí, pokračuje v září Memoriálem Ády Pospíšila a dalšími akcemi.  

Vladimír Koudelka

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací