První zářijový víkend bude cyklistický

31. 08. 2020

Brněnský rok sportu 2020 pokračuje cyklistickým víkendem 5. a 6. září

     Brněnský rok sportu 2020 je již třetí ročník celoročního projektu pořádaného Městským sportovním klubem Brno s podporou města Brna, který připomíná jednotlivými akcemi významná brněnská sportovní výročí a jubilea sportovních osobností.  Po letošní startu ve „starém depu s novou tváří“ v Bosonohách, kam přijeli a čoudem z devadesát let staré sajdy zahájili motocyklisté Peter Baláž a generál Emil Boček první akci a výstavu MASARYKŮV OKRUH, LEGENDA, se o víkendu 5. a 6. září pokračuje jízdami a připomenutím výročí cyklistických.

Milčovo kolečko 2020 aneb na kolečku do kopečku v sobotu 5. září 2020.

     Tradiční benefice s volným vstupem MILČOVO KOLEČKO, jejíž jubilejní X. ročník se letos koná, je nazvána podle cyklistického reprezentanta a furianta Miloše Hrazdíry. Vzhledem k výstavbě kanalizace v Bosonohách se tentokráte nepojede kolem domu Miloše Hrazdíry, kde před rovnými třiceti lety zemřel, ale malí i velcí  kolečkáři si připomenou pětasedmdesát let od jeho narození a další cyklistická výročí  v místech, kde se před deseti lety začínalo. V lesním areálu u myslivecké chaty v Bosonohách.

     Bude se samozřejmě také závodit, a proto je možno se od 12, 30 přihlásit k jízdě  do kopce.  Bude to přesně po trati populárního sudovalu, takže  – z nouze ctnost – letošní Milčovo kolečko se přetavilo v Milčův kopeček.  Závodní trať  je 55m dlouhá,  a proto se hlavním startérem stává Miroslav Krtek Kratochvíl, mistr světa v kolové, který letos dovršil přesně 55 let života. Ve 13, 30 odstartují děti, na které čekají čokoládové medaile, a po nich dospělí, kteří už budou mít medaile opravdové. Prvních 150 registrovaných obdrží zdarma startovní číslo a pamětní list. V rámci zábavného doprovodného programu s živou hudbou a občerstvením se uskuteční od 15, 30 také autogramiáda s cyklistickými osobnostmi. Připomenuti budou další letošní cyklističtí jubilanti mj. osmdesátiletí Jiří Daler, Jiří Dohnal, Jiří Pecka a Pavel Doležel, pětasedmdesátiletý Jan Pospíšil a další.  V 17 hodin se cyklisté i pěší přemístí na trasu tradičního Milčova kolečka na cyklotrasu „u křížku“, kde bude na počest jubilanta Miloše Hrazdíry u příležitosti X. ročníku Milčova kolečka zasazena Milčova švestka. Bude zde také  odhalena pamětní cedulka, která důvod zasazení švestky rigorózně vysvětlí:-).  

  

IV. československé všecyklistické hry se konají ve dnech 5. a 6. září a záštitu

nad nimi převzal historicky první Král československé cyklistiky Pavel Doležel, kterému královskou korunu nasadili před rovnými pětapadesáti lety v roce 1965. V Brně přivítáme téměř stočlenný peleton bývalých československých reprezentantů a jejich „servismenů“, kteří se každoročně scházeli koncem prázdnin v jedné z bašt naší cyklistiky v Novém Boru. Jsme rádi, že takoví borci přijali naše pozvání, neboť Brněnský rok sportu ukazuje jednotlivá jubilea a výročí v souvislostech. Letos akcentujeme výročí spojená s Masarykovým okruhem, ale ten nepatřil jenom motoristům. I. čs. všecyklistické hry, které se konaly v roce 1938 a na které jsme v roce 100. výročí republiky a loni při 150. výročí prvních cyklistických závodů u nás navázali, se uskutečnily právě na trase starého Masarykova okruhu. Jelo se zde i několik desítek mistrovství republiky, etapy Závodu míru a v roce 1969 cyklistické mistrovství světa. Tuto skutečnost připomeneme v neděli 6. září v 10, 30 umístěním pamětní cedulky ve starém depu v Bosonohách.  Ještě před tím se v sobotu 5. září po projetí  starým Masarykovým okruhem zastaví peleton v areálu u myslivecké chaty na autogramiádě v rámci Milčova kolečka a večer při slavnostním setkání oceníme vybrané účastníky IV. čs. všecyklistických her.  Budou to  Vladimír Vávra, vedoucí oddělení cyklistiky OLYMP Centrum sportu Ministerstva vnitra ČR, Milan Puzrla, účastník tří olympiád, držitel tří medailí z mistrovství světa, MUDr. Drahuše Bláhová, zasloužilá cyklistická lékařka, Ludovít Lučanič, vynikající slovenský sportovní novinář, organizátor, člen vedení Slovenského svazu cyklistiky a Pavol Čambal, československý reprezentant v silniční cyklistice a cyklokrosu. Ocenění předají zástupce statutárního města Brna, prezident Českého svazu cyklistiky Petr Marek a Pavel Doležel.

Vladimír Koudelka

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací