TROCHA HISTORIE NIKOHO NEZABIJE a možná trochu posílí

03. 04. 2020

Tisková zpráva 3. dubna 2020.V tyto dny měl být odstartován BRNĚNSKÝ ROK SPORTU 2020.  Projekt, který připomíná již třetím rokem významná jubilea brněnských sportovních osobností a událostí a jehož nezbytnou součástí je motivace ke sportování dětí a mládeže, měl být slavnostně zahájen v pondělí 6. dubna.

Mělo to být při tradiční benefici ve prospěch potřebných dětí BRNĚNSKÉ VELIKONOCE NA LEDĚ, nad níž převzali záštitu primátorka statutárního města Brna Markéta Vaňková a první náměstek primátorky Petr Hladík. Bruslit při karnevalu na ledě se mělo po připomenutí letošních sportovních výročí Karola Divína, René Novotného, Kateřiny Beránkové a Jaroslava Suchého. Posledně jmenovaný, mistr republiky v krasobruslení před pětadvaceti lety, měl připraveno překvapení společně s paní primátorkou a chystali jsme i další rošťárny. Počkat si ale musíme až na prosinec, kdy se, doufejme, Brněnské Velikonoce na ledě uskuteční pod „náhradním“ názvem Brněnské Vánoce na ledě. 

Brněnský rok sportu měl pokračovat v pátek 8. května v Bosonohách intervalovým závodem pro celou rodinu, který nese na počest legendárního cyklistického furianta Miloše Hrazdíry (1945 – 1990) název MILČOVO KOLEČKO. Jubilejní X. ročník měl kromě intervalového závodu pro celou rodinu i s přípitkem před domem, kde před třiceti lety Miloš Hrazdíra zemřel, připomínat také letošní výročí Jiřího dalera, Jiřího Dohnala, Jiřího Pecky a Pavla Doležela (80), Jana Pospíšila (75) a Pavla Padrnose (50). Ten se narodil ve stejný den jako letošní sedmdesátník Josef Hron, kterého jsem chtěl rovněž pozvat do Bosonoh společně s dubnovým sedmdesátníkem Karlem Kroupou. Nuž, oslavíme to jindy.

Poslední den v květnu –  v den 111. výročí založení Orla – byla na programu akce BRNO ŠPRTEC OPEN a pod sochou Jošta Moravského se měla opět sejít plejáda sportovních mistrů, aby si s příchozími zahráli stolní hokej. Držitel Ceny Jihomoravského kraje a Ceny města Brna Josef Černý intenzivně trénoval na odvetu za loňské porážky.

Všechhny tři akce byly vzhledem k okolnostem přeloženy na druhou polovinu roku, ale pořadatelé  z Městského sportovního klubu věří, že se v náhradních termínech všechny uskuteční. Stejně jako i na 5. a 6. září plánované IV. ČESKOSLOVENSKÉ VŠECYKLISTICKÉ HRY a na sobotu 12. září plánovaný MEMORIÁL ÁDY POSPÍŠILA k nedožitým sedmdesátinám trojnásobného basketbalového olympionika Jiřího Ády Pospíšila pod záštitou Bolka Polívky a s účastí brněnských basketbalových legend i mladých talentů.

     Pozornosti pořadatelů samozřejmě nemohlo uniknout ani pět  letošních významných výročí spojených  s historií Masarykova okruhu. V programu Brněnského roku sportu 2020 je proto několik akcí k připomenutí historie a příběhů spojených s legendární brněnskou závodní tratí. Chystají se k realizaci přímo v prostoru starého depa v Bosonohách ve čtvrtek 6. srpna a 27. a 28. září letošního roku pod jednotným názvem MASARYKŮV OKRUH JUBILUJÍCÍ. Jejich součástí by měla být i výstava, k jejíž přípravě a realizaci vyzýváme i občany Brna:

V souvislosti s připravovanou výstavou u příležitosti významných jubileí Masarykova okruhu (90. výročí stavby a prvního startu  automobilů, 70. výročí prvního startu motorek a  55. výročí prvního MS motocyklů) žádáme zájemce o spolupráci, majitele dobových fotografií a dalších artefaktů, aby poslali jejich kopie kurátorce výstavy, kterou je Mgr. Sylvie Zouharová Dyková z Technického muzea v Brně na adresu dykova@tmbrno.cz, případně se informovali na tel. 541 421 472, 770 184 616.

V plánu je ještě jedna zajímavá aktivita směřující ke kultivaci jedné z největších ostud našeho města – cílové rovinky a depa starého Masarykova okruhu.

      Poděkování proto patří vedení Brna za to, že i v době hledání úspor potřebných k nezbytnému zabezpečení boje s koronavirovou nákazou pamatuje na dny příští a všechny akce Brněnského roku sportu 2020 nadále podporuje. Věříme, že budeme opět sportovat na stadionech, v halách i tělocvičnách a rádi bychom, aby i přes složitost doby nám v těchto dnech k tomu byla motivací a podporou také slavná sportovní historie našeho města. 

Vladimír Koudelka, organizátor projektu

Vladimír Koudelka

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací