STALO SE 5. DUBNA:

Zemřel ve věku třiadevadesáti let pan Ivo Mrázek.

STALO SE 9. DUBNA:  

Narozeniny pana Vítězslava Svozila

STALO SE 10. DUBNA: 

Začala stavba Masarykova okruhu

STALO SE 15. DUBNA: 

Sedmdesátiny pana Karla Kroupy

Oslavil pětadevadesátiny pan Zdeněk Růžička

Smutné výročí: Ten náklaďák zahýbá! Tragický Moravcův sjezd

STALO SE 25. DUBNA: 

Mladší ze zlatých bráchů má pětasedmdesát

STALO SE 30. DUBNA: 

Milan Kašuba, narozený 30. dubna v roce 1940

Miroslav Kratochvíl, narozený 30. dubna 1965

STALO SE 5. DUBNA:

V pátek 5. dubna 2019 zemřel ve věku třiadevadesáti let pan Ivo Mrázek. Legendární hráč a trenér, ikona brněnského a československého basketbalu. Takovou sbírku medailí, jakou měl pan Mrázek, nemá žádný jiný basketbalista u nás. Střelec vítězného koše ve finálovém utkání mistrovství  Evropy 1946 byl ještě třikrát basketbalovým vicemistrem starého kontinentu – 1947, 1951 a 1955. V roce 1951 byl navíc vyhlášen  nejlepším hráčem finálového turnaje. Ivo Mrázek byl 7x mistrem republiky jako hráč a velké úspěchy sklízel i jako trenér. Se Zbrojovkou Brno získal 6 republikových titulů, 2x byl ve finále Poháru mistrů evropských zemí (1964 a 1968), 1x ve finále  Interkontinentálního poháru (1969) a 1x ve finále Poháru vítězů pohárů (1974). Jako reprezentační trenér dovedl národní mužstvo k historickému 5. místu na olympiádě 1960 v Římě. V roce 2018 se pan Mrázek zúčastnil výstavy RE:PUBLIKA ke 100. výročí vzniku Československa a ocenil její sportovní část, na jejíž realizaci se výrazně podíleli i pořadatelé Brněnského roku sportu. A právě závěrečný večer Brněnského roku sportu 2018 byl poslední veřejnou akcí, které se pan Mrázek zúčastnil. Pozdravil se zde i s Janem Mansfeldem, který ho ztvárnil ve sportovním filmu Zlatý podraz, a předal mu medaili za jeho herecký výkon. Radost z toho měla i paní Barbora Dvořáková, ředitelka Domova pro seniory v Brně, kde pan Mrázek spokojeně žil až do své smrti, a která ho na akce Brněnského roku sportu doprovázela.  

více fotek a video z akce VĚRA A JINÍ...(věnováno Věře Čáslavské a Věře Růžičkové) viz  FOTOGALERIE a VIDEOGALERIE   

STALO SE 9. DUBNA: 

V tento den jsme blahopřáli k sedmaosmdesátinám panu Vítězslavu Svozilovi.  Vítězslav Svozil se narodil 9. dubna 1933 v Olomouci. Je to jediný Čechoslovák v historii, který vytvořil světový plavecký rekord. Bylo to ve středu 1. května 1957 v Piešťanech, kde 100 metrů prsa zaplaval časem 1:12,7. V den svých pětaosmdesátých narozenin 9. dubna 2018 přijal pozvání a „výzvu“ ze základní školy v Milénově ulici (tamní školní bazén měl v roce 2018 přesně padesát let) a rozdal si to proti dvěma dětským štafetám. Součet věku všech dětí v každé z nich činil symbolických 85 let a protože světový rekord zaplaval pan Svozil v Piešťanech, kam je to z Brna, kde již přes šedesát let žije, 150 km, plavalo se rovněž symbolických 150 metrů. Závod byl odstartován otevřením dětského šampusu a dopadl nerozhodně. Ke spokojenosti všech. 

Touto akcí pod názvem PLAVU, PLAVEŠ, PLAVEME  byl odstartován první ročník Brněnského roku sportu, a tak hned po doplavání předala jubilantovi olympijská vítězka z Londýna 1948 Věra Růžičková první medaili Brněnský rok sportu 2018. S gratulací se přidali mistryně světa v trojskoku Šárka Kašpárková, olympijský vítěz Jiří Daler, zakladatel cyklistické Dukly Brno František Jursa, 1. náměstek primátora Petr Hladík, Jakub Koudelka za pořádající Městský sportovní klub a další přítomné osobnosti. Připilo se dětským šampusem a zpívalo se „živijó“.

více fotek a video z akce PLAVU, PLAVEŠ, PLAVEME viz  FOTOGALERIE ( ZŠ Milénova, bazén) a VIDEOGALERIE)   

Po plavání a gratulacích se přešlo do tělocvičny, kde se jubilant společně s dalšími osobnostmi zúčastnil besedy s pedagogy a žáky školy. Sympatické a pro pořadatele projektu Brněnský rok sportu i velmi povzbuzující bylo, že se zapojili nejen mladí „soupeři“ pana Svozila, ale i starší žákovské ročníky. 

více fotek a video z akce PLAVU, PLAVEŠ, PLAVEME viz  FOTOGALERIE (ZŠ Milénova, beseda) a VIDEOGALERIE

STALO SE 10. DUBNA: 

V pátek 10. dubna jsme si připomenuli i za účasti kamer České televize (viz pořad BRANKY BODY VTEŘINY 10. 4. 2020) první z významných výročí spojených s brněnským Masarykovým okruhem. Přesně před devadesáti lety se začal stavět! Na vytvoření nového závodního okruhu měli organizátoři  - Československý automobilový klub pro Moravu a Slezsko (ČAMS) velmi krátkou lhůtu, pouze několik měsíců. Bylo nutné upravit nejednotný povrch silnic, aby vozovka byla pevná, bezprašná, se zatáčkami jednostranně klopenými a patřičně rozšířenými. K úpravám bylo potřeba 7190 vagonů materiálu a denně na okruhu pracovalo 400 až 600 lidí. V rekordním čase 173 dní byla vybudována trať, která měřila celkem 29 km a 194 metrů, měla 60 zatáček vlevo, 68 vpravo, výškový rozdíl 240 metrů a maximální stoupání 7 %.  Masarykův okruh se začal stavět 10. dubna 1930 a už 28. září 1930 se konal první závod, jak dokumentují fotografie ze sbírky Technického muzea v Brně.

STALO SE 15. DUBNA: 

V sobotu 15. dubna 1950 se v Bosonohách narodil Karel Kroupa. Po svých bosonožských začátcích a přestupních stanicích v Králově Poli a v Táboře zakotvil ve Zbrojovce Brno, v jejímž dresu se stal v roce 1977 nejlepším fotbalistou Československa a v roce 1978 nejlepším ligovým střelcem i ligovým mistrem. Když v roce 2010 slavil v rodné obci svoje šedesátiny, blahopřáli mu jako fotbalové legendě krom brněnských talentů a členů Bolkovy jedenáctky i kolegové z národního mužstva let sedmdesátých v čele s Antonínem Panenkou.

Mistr Evropy z roku 1976 a střelec naší vítězné branky v bělehradském finále  Antonín Panenka přijel do Bosonoh blahopřát Karlu Kroupovi i o několik let později, tentokráte v roce 2018, v roce 40. výročí zisku prvního a bohužel i posledního mistrovského fotbalového titulu pro Brno. Bylo to v rámci projektu Brněnský rok sportu 2018, konkrétně při akci VZHŮRU ZA REKORDY!

více fotek a video z akce VZHŮRU ZA REKORDY 2018! viz  FOTOGALERIE a VIDEOGALERIE

Vlastní oslavy čtyřicátého výročí mistrovského titulu se odehrály rovněž v rámci Brněnského roku sportu 2018 při akci ZBROJOVKA JE LEPŠÍ! Bylo to 16. června, téměř na den přesně po čtyřiceti letech od posledního zápasu zbrojovácké mistrovské sezóny 1977/1978. Blahopřát tentokráte přijely fotbalové legendy Jožo Adamec a Laco Petráš ze Slovenska, nechybělo vedení Brna a v duchu projektu byli opět přítomni mladí benjamínci. A stejně jako i v roce 1978 hrál mezi všemi přítomnými fotbalovými mistry republiky první housle Karel Kroupa. I když se naoko čertil, když  mu organizátor akce připomenul úsměvnou soutěží o Cenu Karla Kroupy – soutěž ve střelbě do tyčky fotbalové branky – že v posledním utkání mistrovské sezóny proti Dukle Praha před padesáti tisíci diváky na stadionu za Lužánkami nedal penaltu.

(více fotek a video z akce ZBROJOVKA JE LEPŠÍ! viz  FOTOGALERIE a VIDEOGALERIE)

V tento den oslavil pětadevadesátiny pan Zdeněk Růžičkanarodil se 15. dubna 1925 v Ivančicích. Dvojnásobný bronzový medailista z her v Londýně v roce 1948 (cvičení na kruzích a prostná) je po smrti Dany Zátopkové naším nejstarším žijícím olympionikem. Pan Růžička žije sportem i v seniorském věku a několikrát byl aktivním účastníkem akcí Brněnského roku sportu. V sobotu 28. července 2018 se účastnil připomenutí výročí olympiády v Amsterodamu (1928) a ocenění sportovních jubilantů roku 2018.  V aule Sokola Brno I se setkal také s generálem Emilem Bočkem, mistrem Evropy v košíkově z roku 1946 Ivo Mrázkem, svojí švagrovou, olympijskou vítězkou z Londýna 1948 Věrou Růžičkovou a dalšími osobnostmi. Z rukou brněnského radního pro sport Jaroslava Suchého obdržel za asistence olympionika Alexe Choupenitche medaili Brněnský rok sportu 2018 a zapsal se do čestné knihy Sokola Brno I.

(více fotek a video z akce CVIČÍŠ, CVIČÍM, CVIČÍME 2018 viz  FOTOGALERIE a VIDEOGALERIE)

Při druhém ročníku Brněnského roku sportu se Zdeněk Růžička ve čtvrtek 21. března 2019, v den 120. výročí narození olympijského vítěze z roku 1928 Ladislava Váchy, zúčastnil předání artefaktů pro výstavu Branky Body Brno. Ojedinělá expozice byla od května do konce roku 2019 ve výstavních prostorách hradu Špilberk připomenutím největších úspěchů brněnského roku sportu za 150 let. Při slavnostním aktu, kterého se zúčastnili významní představitelé České unie sportu, města Brna a další osobnosti, se Zdeněk Růžička pozdravil mj. s dvojnásobnou stříbrnou gymnastickou olympioničkou Adolfínou Tačovou a svým synovcem Vilémem Růžičkou, synem olympijské vítězky s Londýna 1948 Věry Růžičkové (zemřela 24. listopadu 2018). Měl si co říct také se současným starostou Sokola Brno I Martinem Vlkem (sám byl sokolským starostou až do roku 2004), olympijským vítězem z Tokia 1964 Jiřím Dalerem i prasynovcem Ladislava Váchy Jiřím Krnáčem. Společně s ostatními hosty pak Zdeněk Růžička sledoval jak Vilém Růžička předává  pro potřebu výstavy do rukou 1. náměstka primátorky Brna Petra Hladíka zlatou olympijskou medaili své maminky.

(více fotek a video z akce CVIČÍŠ, CVIČÍM, CVIČÍME 2019 viz  FOTOGALERIE a VIDEOGALERIE)

Pan Zdeněk Růžička je držitelem Ceny fair play Českého olympijského výboru, Ceny Jihomoravského kraje, člen Síně slávy jihomoravského sportu a členem Sportovní síně slávy města Brna.  V den 95. narozenin Zdeňka Růžičky přinesla Česká televize reportáž v regionálních vysíláních i v celostátní relaci Branky Body Vteřiny. 

A ještě jedno dnešní, tentokráte smutné, výročí: každým rokem připomínáme při Milčově kolečku i Ten náklaďák zahýbá! Tragický Moravcův sjezd

STALO SE 25. DUBNA: 

V sobotu 25. dubna se dožil v plné duševní i fyzické svěžesti pětasedmdesáti let Jan Pospíšil, dvacetinásobný mistr světa v kolové. V novinových a rozhlasových rozhovorech i v reportáži České televize v den jeho výročí se připomenuly zejména jeho sportovní úspěchy let minulých.

Nás jako pořadatele Brněnského roku sportu, celoročního projektu, který společně s motivací ke sportování připomíná i současný život jubilujících sportovních osobností, ale těší, že se Honza „zapojuje do hry“ i ve „starším věku“. A pořád má co říct. Loni při našich akcích sázel v dubnu s bratrem Jindřichem a dalšími brněnskými osobnostmi lípu ke stému výročí vzniku Velkého Brna, v květnu hrál s Františkem Jursou, Josefem Černým a dalšími borci „motivační“ šprtec pod sochou Jošta, v srpnu jel s bráchou, Janem Smolíkem, Jiřím Dalerem a dalšími cyklistickými legendami v balíku sto padesáti osobností, které u příležitosti 150. výročí prvních cyklistických závodů v Rakousku Uhersku ujely společně 1 500 metrů, a pak to všechno zapíjel s Jožo Golonkou a dalšími sportovci při závěrečném večeru Brněnského roku sportu v hotelu International. Nechyběli u toho samozřejmě ani jeho bráška, ani nestor televizních sporťáků Ota Černý, který už nějaký pátek připravuje televizní dokument GOLDNOVÍ BRÁŠI Z KÉNIKU. Letos má totiž Honza s bráchou Jindrou i výročí zisku prvního z dvaceti světových titulů, a proto také od každého z nich dostal doyen sportovních redaktorů pro povzbuzení a urychlení natáčení medaili BRNĚNSKÝ ROK SPORTU. A muzikanti Honza Hlaváček a Libor Machata jim k tomu zahráli ryze brněnskou písničku, podle které by se měl dokument jmenovat. Premiéra bude, doufejme, při závěru Brněnského roku sportu 2020 letos v listopadu.

Více fotek a video z akce Závěrečný galavečer 27. 10. 2019 viz FOTOGALERIE a VIDEOGALERIE

Reportáž z pořadu Branky Body Vteřiny 25. dubna 2020

STALO SE 30. DUBNA:

Brněnský rok sportu akcentuje výročí významných sportovních událostí a jubilea zasloužilých sportovců, ale připomíná i ty, kteří se na důstojném průběhu jednotlivých akcí projektu podílejí. Takovým je i pan Milan Kašuba, narozený 30. dubna v roce 1940. Vynikající jazzový kytarista, který účinkoval s prestižními kapelami a skupinami, orchestry Gustava Broma či Felixe Slováčka nevyjímaje. Letos osmdesátiletý Milan Kašuba je příznivcem sportu a jako takový účinkoval např. při odhalení pamětní desky cyklistovi Miroslavu Vymazalovi v září 2018. Při této příležitosti zahrál svoji vlastní skladbu ŠLAPEJ DÁL, kterou zkomponoval právě na počest čtyřnásobného mistra světa a jeho cyklistických kolegů. Nechyběl ani při galavečeru Brněnský rok sportu 2018, kde mu za jubilující sportovce poděkovali Iva Zajíčková a Jožo Golonka.  

Více fotek a video z akce Odhalení pamětní desky Miroslava Vymazala viz FOTOGALERIE a VIDEOGALERIE 

Nejmladším dubnovým jubilantem je mistr světa v kolové z roku 1989 pan Miroslav Kratochvíl, narozený 30. dubna 1965. Krtek, jak se mu důvěrně mezi kamarády říká, je přátelský a usměvavý parťák, jak také dosvědčují fotky se sportovní redaktorkou Barborou Černoškovou i bratry Pospíšilovými. Jako hlavní rozhodčí a startér Milčova kolečka je ovšem nekompromisní a dovede si sjednat respekt i u takového borce, jakým je olympijský vítěz Jiří Daler. 

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací